30. септембар, Операције I армије

Ноћ 29./30. септембра без значајнијих догађаја.
У току дана:
У 9 часоава III. армија јавља телефоном да у том моменту колоне, управљене на Флоку и на Старков Гроб, напредују и да отпочне напад и на сам Кајмакчалан.
С тога командант армије одмах наређује Моравској, да се непријатељ туче што јаче артилериском ватром и да се пешадија крене у напред, у вези са покретом суседне Дунавске дивизије. Моравска саопштава, да Дунавска још дејствује само артилеријом, да се наша пешадија још није кренула напред и да су наше трупе у нападу на Кајмакчалан већ у јуришној зони. У овоме тренутку трупе Моравске пред непријатељском препреком од жица.
Одмах потом Вардарска јавља телефоном, да се и њена пешадија већ креће помало у напред.
У 14.30 часова III. армија извештава телефоном, да је у 14 часова наша пешадија после јаке артилериске припреме заузела Кајмакчалан; да је том приликом заплењена једна непријатељска брдска батерија и да се напад продужава против Флоке, Кочобеја и Старковог Гроба.
О овоме успеху трупа III. армије телефоном одмах извештене Моравска и Вардарска с наређењем, да непријатеља треба сада што јаче притиснути на целом фронту.
У 15.30 часова командант армије наређује Вардарској, да се крене пешадија, да би се непријатељу онемогућило одашиљање појачања трупама на Кајмакчалану и да се о томе одмах извести командант 156. Француске дивизије, са захтевом, да овај бар својом артилеријом туче непријатељске батерије, које фланкирају лево крило Вардарске, ако неће да наступа са пешадијом.
У 17.50 часова Моравска јавља телефоном, да је непријатељ дејством наше артилериске и пешадиске ватре натеран на поседање ровова, а затим у рововима обасут најјачом артилериском ватром. Непријатељ из ровова ипак одговара јаком пешачком и митраљеском ватром.
У 22 часа непријатељ отворио врло јаку пешадиску и митраљеску ватру на фронту Вардарске, која се потом пренела и на лево крило Моравске.
Овога дана примљено је наређење Врховне команде ОБр. 5618 а које је напред у целости изнето.
Ово је наређење достављено дивизијама ове армије.
У 22 часа командант армије са ОБр. 1999 наредио је следеће:
„Врло је вероватно, да ће сутра делови III. армије продужити напад са Кајмакчалана у правцу Старковог Гроба. У овоме случају вероватно је, да ће и Дунавска дивизија сутра отпочети јачу акцију према Совичу.
У оба ова случаја обе дивизије предње линије концентричном ватром својих делова на највише објекте испред свога фронта, да предузму јачи притисак на непријатеља, користећи повољне тренутке за напад. У опште препоручујем у овом случају енергичну акцију“.
Достављено командантима дивизија, Источној Француској војсци и 156. дивизији.
Командант III. армије депешом ОБр. 2907 од 30. тек. мес. у 22.25 часова доставља:
„Пошто је Дринска дивизија данас заузела Кајмакчалан, то сам за сутра 1. октобра наредио, да Дринска дивизија пошто осигура десни бок и позадину од Ниџе и Доброг Поља, продужи напад на Старков Гроб, а Дунавска дивизија у прво време да притисне јаче непријатеља према себи, а потом у згодном моменту да изврши напад и овлада непријатељским положајем“.

Дејство Моравске дивизије

У току ноћи 29./30. септембра на фронту ове дивизије није било ничег новог. Око 18.20 часова непријатељ је избацио по неколико артилериских метака на предње линије дивизиског борбеног распореда. Губитака није било. Код 1. батаљона 16. пука извршена је смена: на место 3. и 4. чете у стрељачки строј долазе 1. и 2. чета, а 3. и 4. чета биће у батаљонској резерви.
Са ОБр. 1154 извештена I. армија и суседне дивизије.
У току дана:
У 13.45 часова отворила је ватру француска 120 мм. батерија на бугарску батерију и ова се одмах ућуткала. До подне је била обострана канонада. Наша артилерија је почела своје дејство врло слабом ватром почев од 5 часова па је постепено појачавала. Уопште дејство наше артилерије било је знатно активније од непријатељског. У подне појавила се једна нова непријатељска батерија која је добацила до француске 155 мм. батерије, али је није погађала, меци су ударали нешто северније.
У 16 часова начелник штаба 1. бригаде јавља да непријатељ поседа своје ровове и тражи да се што јаче дејствује, на ровове артилеријом. По овоме је одмах издато наређење команданту артилерије, за држање непријатељских батерија у шаху одређене су обадве тешке француске батерије и по потреби наша једна и то хаубичка батерија. Осталим 3. пољским и двема Данглисовим наређено је да туку што јачом ватром непријатељске ровове. О овоме је начелник штаба одмах известио помоћника начелника армиског штаба.
У 17 часова командант 1. бригаде јавља да је отворена врло јака пешадиска ватра између наших и непријатељских стрељачких стројева. Команданту артилерије је наређено да одмах што већма појача артилериско дејство на непријатељске ровове.
У 17.15 часова командант 2. пука са ОБр. 697 јавља: У току дана код овог пука који је у дивизиској резерви није се десило ништа ново.
У 18 часова начелник штаба упитао је о артилериском дејству начелника штаба 1. бригаде који је одговорио, да је ватра била испод сваке критике, јер ни једно артилериско зрно није пало у непријатељски ров. На ово је командант пољског артилериског дивизиона одговорио, да је он лично из осматрања видео да су зрна одлично падала у сам ров. Предузете су мере да се ова несагласност извиди и уравња. Начелник штаба 1. бригаде казао је, да је артилериски официр осматрач код бригадног штаба врло неактиван, јер од њега немају никакве користи. Наша пешадија према пирамиди № 1 после припреме својом ватром кренула се за 50 метара напред.
У 18 часова командант I. армије са ОБр. 1983 доставио је следеће: Командант III. армије под ОБр. 2898 од данас доставио је следеће: Напад на Кајмакчалан почео у зору после артилериске припреме; пешадија је предузела напад у 11.30 часова и до 14 часова заузела Кајмакчалан. Заробљена је једна брдска аустриска батерија, а има заробљеника из 11., 43. и 58. пука. Борба се продужава у правцу Старковог Гроба и Флоке. Кајмакчалан се утврђује. На Флоканској коси заузет је Вирут (прва чука с наше стране). Код Дунавске дивизије ништа значајније. Ово се саопштава ради знања.
Под ОБр. 1163 предње је достављено у целости свим борбеним јединицама.
У 18.30 часова командант 2. бригаде са ОБр. 855 доставио је следећи вечерњи извештај: Стање на фронту редовно. Промена у распореду извршена је само у толико што је јачи део 1. чете 3. батаљона повучен у назад у резервне заклоне истуривши напред само своје делове за осматрање; ово је учињено због бочне непријатељске артилериске ватре. Пешадиске борбе није било. 6. брдска батерија од 9 до 9.30 часова отворила је ватру против непријатељских митраљеза лево од крушке № 1 и против непријатељских стрељачких ровова. За време гађања један шрапнел распрскао се на устима цеви и без сумње открио је батерију, услед чега је ова почела да трпи прецизну ватру од једног непријатељског брдског вода, једног пољског и једног хаубичког вода непријатељског фронта из левог бока. У 14.30 часова батерија је понова отворила ватру против истих циљева као и први пут. Рововска батерија није дејствовала данас, а била је тучена од стране непријатељске артилерије као и пешадије на том делу. Непријатељска 2. брдска топа са падине Совичке косе, и даље су дејствовали против леве колоне. Код 16. пешадиског пука и рововске батерије нема губитака. Код 6. брдске батерије 3 коњоводца и 2 мазге рањене и 9 шрапнела уништени од непријатељске артилерије.
У 18.35 часова непријатељска батерија која је гађала данас у подне француску 155 мм. батерију избацила је опет 3 метка. На фронту се чује још прилично јака ватра нарочито лево крило Француза.
У 18.45 часова командант армије са Пов. ОБр. 1896 тражи још вечерас одговор да би могао што потпуније одговорити на извесно питање Врховне команде, зашто нисам предузео напад на непријатеља 25. ов. мес. по његовој наредби ОБр. 1804. На основу овога под ОБр. 1165 послат је одмах следећи одговор:
„Према наређењу Пов. ОБр. 1896 од данас част ми је одговорити: као што је познато, трупе ове дивизије држе линију положаја на десној обали реке Брода, која је знатно истурена у односу на Вардарску дивизију лево, а нарочито на трупе Дунавске дивизије које су десно од ове дивизије, пред Совичком косом. И на овом садањем положају а у колико више при покрету у напред и избијању на линију непријатељских положаја ове дивизије, изложене су анфиладној непријатељској пешадиској, митраљеској и артилериској ватри са Совичке косе, па све док се та коса не заузме само би се трпели узалудни губитци у напорима око овлађивања непријатељских положаја пред фронтом ове дивизије. Услед оваквих односа Совичке косе и непријатељских положаја, пред фронтом ове дивизије, мој рад у току 25. тек. мес. био је у зависности од напредовања Дунавске дивизије којој сам по сопственој иницијативи преко ноћи 24./25. септембра за предстојећи напад на Совичку косу у току 25. септембра био упутио једну Данглисову батерију од 4 цеви и један вод пољске и један вод хаубичке артилерије. Но и поред овога Дунавска дивизија није могла предузети напад на Совичку косу својом пешадијом, те се услед тога и рад ове дивизије ограничио само на артилериско дејство“.
У 18.45 часова командант 1. бригаде са ОБр. 735 јавља: „У току данашњег дана оба предња батаљона ове колоне избацила су своје слабије делове до на 50 метара у напред, где су се задржали ради израде паралеле. У току пребацивања стрелаца непријатељ је отворио врло јаку артилериску и пушчану ватру као и митраљеску на исте. Кретање у напред било је врло тешко услед равног и прегледног терена, а нарочито код левокрилног батаљона. У 16 часова непријатељ је почео појачавати свој стрељачки строј из позадних својих заклона. За време његовог појачавања стрељачког строја ометан је нашом митраљеском и пешачком ватром као и слабијом артилериском. Преко целог дана непријатељ је тукао и позадину јаком артилериском ватром тежег калибра и брдским хаубицама. 5. Данглисова батерија са три топа тукла је косом ватром непријатељске ровове на коси северозападно од села Крушограда, затим је пренешен сноп са разним даљинама и тукла позадину непријатељског положаја где се вероватно налазе непријатељске резерве. Једним својим топом тукла је вод непријатељске брдске артилерије која је пласирана позади косе северно од с. Крушограда“.
Командант 1. бригаде са ОБр. 731 спроводи рапорт команданта 1. пешадиског пука којим тражи смену са предстраже и то: 1. бригада је већ како на садашњим тако и на Купским положајима скоро два месеца на фронту а у напрегнутости; међутим, садањи одсек, кога држи десна колона и која је сва на десној обали реке Брода по наређењу команданта Моравске дивизије, такав је да се само ноћу могу вршити покрети, иначе, дању, како резерве тако и стрељачки строј, непомични су због непријатељске ватре. Према овоме потребно је да се трупе ове бригаде чешће смењују у интересу како бојне готовости тако и у интересу одржавања трупа у повољном здравственом стању. У том циљу част ми је послати предњу представку команданта 1. пешад. пука. Према предњем са ОБр. 1172 издато је наређење команданту 2. пешадиског пука да преко ноћи 2./3. октобра исти смени 1. пешадиски пук (2 батаљона).
У 18.50 часова под ОБр. 1166 послат је следећи вечерњи извештај команданту I. армије и суседних дивизија:
„У току данашњег дана све до 16 часова вођена је поглавито артилериска борба са непријатељем. У 16.30 часова сконцентрисана је снажна артилериска ватра на део непријатељског фронта, пред десном колоном и ускоро после тога осмотрено је да непријатељ попуњава своје пешад. ровове; пред десном колоном, и отвара јаку пешадиску и митраљеску ватру; десно крило десне колоне учинило је један скок напред од 50 метара и ту се за сада утврђује. Губитци у току данашњег дана: код леве колоне рањена 3 војника и 2 мазге. Извештај о губитцима десне колоне послаће се накнадно“.
У 23 часа командант I. армије са ОБр. 1990 издао је следећу наредбу: „Врло је вероватно да ће сутра делови III. армије продужити напад са Кајмакчалана у правцу Старковог Гроба. У овом случају вероватно је да ће и Дунавска дивизија сутра отпочети јаку акцију према Совичу. У оба ова случаја обе дивизије предње линије концентричном ватром својих делова ка најважнијим објектима испред свога фронта да предузму јак притисак на непријатеља користећи повољне тренутке за напад. У опште препоручујем у овом случају енергичну акцију.
У 23.40 часова на основу предње наредбе са ОБр. 1168 издата је следећа заповест за сутрашњи рад свим борачким јединицама: „Саобразно наређењу команданта I. армије ОБр. 1990 Моравска дивизија продужиће сутра 1. октобра извршење моје заповести ОБр. 1151 команданта армије нарочито је препоручио енергичнију акцију но до сада. У интересу боље везе нападних колона са командантом артилерије, наређујем: Да на осматрачницама команданта 1. и 2. бригаде увек буде по један официр извиђач, који да буде у непосредној телефонској вези са командантом артилерије“.

Дејство Вардарске дивизије

Ноћ 29./30. септембра у главном прошла на миру. Губитака није било.
Командант дивизије са ОБр. 1660 издао је заповест команданту десне и леве колоне и артилерије следеће садржине:
„Ојачана Дринска дивизија напада Бугаре пред Кајмакчаланом. Њена крила успевају, центар предузима сада одсудан напад.
Према наређењу команданта I. армије ради везивања непријатеља на овом фронту продужите активније рад артилеријом.
Наређено је да ова и Моравска дивизија споразумно предузму напад пешадијом. Но Моравска дивизија одговорила је да они не могу извршити покрет пешадијом због бочних непријатељских батерија.

Наређујем:

Да команданти продуже рад артилеријом а са пешадијом у колико то прилике на свом фронту дозвољавају, тражиће да се дочепају које подесне тачке, која ће им служити као ослонац за даљи рад“.
Са ОБр. 1662 достављено је следеће команданту 156. Француске дивизије:
„Имам част известити г. ђенерала да наше трупе успешно напредују у нападу на непријатеља на Кајмакчалану.
Наше су трупе заплениле једну бугарску батерију.
Артилерија Вардарске дивизије сада ће да отвори јаку ватру артилериску на циљеве пред својим фронтом.
Молим г. ђенерала да нареди артилерији 156. Француске дивизије да и она отвори ватру што јачу артилериску те да неби непријатељ рокирао своје трупе, већ да се веже за наше положаје“.
Са ОБр. 1663 достављено десној и левој колони и артилерији следеће:
„Командант III. армије са ОБр. 2898 од данас саопштава следеће:
Напад на Кајмакчалан почео је у зору. После артилериске припреме, пешадија је предузела напад у 11.30 часова и до 14 часова заузела је Кајмакчалан.
Заробљено је: 1 брдска аустриска батерија и има заробљеника из 11., 43. и 58. пука. Борба се продужава у правцу Старквог Гроба – Флоке. Кајмакчалан се утврђује.
На Флоканској заузет је Вирут (прва чука са наше стране).
Код Дунавске дивизије ничег значајнијег“.
Са ОБр. 764 командант десне колоне доставља:
„У 7.50 часова непријатељски аероплан летео је преко положаја од с. Горничева у правцу с. Забрдана – Д. Врбени – Негоричани ка Битољу“.
У 8.30 часова наше батерије почеле су да дејствују на непријатељске ровове, њихову непосредну позадину и непријатељске батерије. Ова ватра продужена је у току целог дана, а нарочито је ојачана од 12.30 до 15.30 часова и од 17 до 18 часова. Непријатељска пољска батерија око 10.30 часова тукла је шрапнелском ватром село Воштаран а разорном нашу 6. пољску батерију. Непријатељске брдске батерије са правца од 3 дрвета и ћувика № 2 и по тукле су наш први борбени ред, али без успеха. Непријатељске пољске хаубичке батерије од 17.30 до 18 часова тукле су нашу 6. пољску батерију и бригадну осматрачницу али без успеха.
У току дана није било пешачке борбе у већем стилу сем патролних чарки приликом извиђања.
Извиђањем утврђено је, да се непријатељ налази у својим старим рововима.
Ова бригада – десна колона налазила се у свом старом распореду и тесној вези са 16. и 23. пуком.
Морал и здравствено стање су добри.
Губитци: код 21. пука 2 редова рањено од пушчаног зрна; код 22. пука и артилерије нема.
Утрошак муниције: код 21. пука 560 пушчаних метака и 1 бомба „Азен“. Код 22. пука нема; артилериских 828 зрна.
Командант I. армије са ОБр. 1990 у 23 часа издао је заповест а која је напред у целости изнета.
На основу ове заповести командант дивизије са ОБр. 1668 наредио је командантима леве и десне колоне и артилерије следеће:
„Врло вероватно да ће сутра делови III. армије продужити напад са Кајмакчалана у правцу Старковог Гроба. У овоме случају вероватно је да ће и Дунавска дивизија сутра отпочети јачу акцију према Совичу.
У оба случаја обе дивизије предње линије концентричном ватром својих делова ка важнијим објектима испред свога фронта да предузму јачи притисак на непријатеља користећи повољне тренутке за напад.
У опште препоручујем енергичнију акцију“.
У 23 часа са ОБр. 1668 наређено командантима десне и леве колоне и артилерије:
„Врло вероватно да ће сутра делови III. армије продужити напад са Кајмакчалана у правцу Старковог Гроба. У овом случају вероватно је да ће и Дунавска дивизија сутра отпочети јачу акцију према Совичу.
Командант I. армије са ОБр. 1990 наредио је да у оба ова случаја обе дивизије предње линије концентричном ватром својих делова ка важнијим објектима испред свога фронта предузму јачи притисак на непријатеља користећи повољне тренутке за напад.
Дошло је из Врховне команде питање зашто наше трупе не врше у току напада јачи притисак на непријатеља.

Наређујем:

Да команданти у току 1. октобра предузму енергичан рад у послу а у духу горњег наређења, саобразно покретима наших дивизија које су десно“.
Губитци: рањен: резервни пешадиски ппоручник Милић Љ. Атанасијевић и 4 редова а погинуо 1 редов.
Наше и непријатељске трупе остале су на својим положајима.
Од непријатељских трупа пред фронтом су дивизије 23., 12. и делови 30. и 51. и 1. батаљон 43. пешадиског бугарског пука са 6 – 7 батерија разних калибара.
Попуна муницијом, исхрана и евакуација рањеника вршена врло добро.

Слични чланци: