Распоред српске војске на дан 1. августа 1915. године
Штаб Врховне команде у Крагујевцу
Ужичка војска (штаб је у Ужицу). На фронту од реке Трешњице до утока Лима у Дрину. Ужичка бригада држи од ушћа Трешњице до Дервенте; Лимски одред: од ушћа Рзава до с. Земљице; Доњовасојевићска бригада: од ушћа Рзава до Лима; Шумадиска дивизија II. позива је у резерви око Ужица.
I. армија (штаб је у Ваљеву). Обезбеђује гранични фронт од с. Ушћа на Сави до утока реке Трешњице у Дрину. Дринска дивизија I. позива на делу фронта од с. Ушћа до Самуровића колибе; Дунавска дивизија II. позива од Самуровића колибе до Боринске реке; Моравска дивизија II. позива од Боринске реке до р. Трешњице; Шумадиска дивизија I. позива је у другој линији; врши поправку путова око Уба.
III. армија (штаб је у Сопоту). Дринска дивизија II. позива обезбеђује гранични фронт на одсеку од Печине Баре (западно од Остружнице) до с. Ушћа; Тимочка дивизија II. позива скантонована је на простору око Ропочева; Комбинована дивизија I. позива скантонована је у местима Наталинци, Рача, Марковац, Лапово, Баточина.
Одбрана Београда (штаб је на Торлаку). Обезбеђује гранични фронт на Дунаву и Сави од Гроцке до Остружнице закључно.
Трупе под командом команданта Дунавске дивизије I. позива (штаб је у Пожаревцу). Браничевски одред обезбеђује гранични фронт на Дунаву од Бољетинске реке код Д. Милановца до потока Средњака код Гроцке; Дунавска дивизија I. позива скантонована је у Пожаревцу и позади Браничевског одреда; она служи као резерва за фронт тога одреда.
Крајински одред (штаб је у Петровом селу). Штити фронт од ушћа Тимока до Доњег Милановца.
II. армија (штаб је у Младеновцу). Тимочка дивизија I. позива скантонована је у рејону: Поповић – М. Пожаревац – Шепшин – Ђуринац. Моравска дивизија I. позива скантонована је на простору: Младеновац – Рајковац – Влашка – Бадњевац – В. Крсна – Ковачевац.
Коњичка дивизија (штаб је у Паланци). 2. бригада је у Планини Аџибеговцу; 1. бригада је у Орашју и Милошевцу.
1. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди, извештај Бр. 125: „Јуче су Немци успели да пробију фронт Лублин – Холм код железничке станице Травник и због тога напуштају Лублин и повлаче се на положаје ближе реци Вјапржи. Линију реке Нарева Руси бране успешно, ма да су Немци код Рожана успели пребацити део своје снаге. Све ово знатно је погоршало положај Варшаве, ипак је желе држати до крајње могућности а у нади да ће Французи скоро предузети офанзиву“.
1. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди, извештај Бр. 128: „Због сталног појачавања Немаца, који непрестано доводе овамо војску са француског фронта, почело је да се јавља негодовање против Француза зашто не предузимају офанзиву, кад знају, да се Руси налазе у доста тешкој ситуацији, која може изазвати напуштање целог Варшавског рејона. О овоме почело се говорити и у штампи. Французи обећавају отпочети офанзиву кроз две недеље. Нашу акцију такође очекују. Моле да известим кад тамо стигне пуковник Милојевић“.
1. августа. Војни изасланик у Софији – Врховној команди, Бр. 178: „Од 14. августа до 14. септембра извешће се одредски маневри, по распореду и увиђавности команданата дивизиских области. Ово вежбање згодно је дошло Бугарској а нарочито А. Угарској за пуштање узнемиравајућих гласова о великим маневрима код Струмице. Сазивање резервиста не верујем да ће бити. Према овоме, сем јаке опрезе на граници Бугарској, ништа још не предузимати, јер желе изазивање. По извештајима повереника и другим вестима, маневар 7. дивизије биће између Џумаје и Петрича, а 1. дивизије између Софије и Ћустендила; и при крају биће између група 1. и 7. дивизије на простору Ћустендил – Џумаја. О свему овоме обавестићу се још и званично и јавићу“.
2. август. Војни изасланик у Русији – Врховној команди, извештај Бр. 129: „Јуче су Руси напустили и варош Холм. На реци Нареву Немци су довели још око три дивизије са француског фронта и предузели енергично дејство. Вероватноћа је велика, да ће се Варшава скоро напустити, иначе армија, која са овога фронта дејствује, може бити одсечена. Све државне и већина приватних институција, као и ⅓ житеља исељено је. Од савезника се очекују активна дејства. Напуштање Варшаве задаће Русима великог бола, али зато се знатно поправља стратегиски положај војске. На руском фронту сад дејствује 68 немачких дивизија; 36 аустроугарских дивизија и готово сва њихова коњица и врло много артилерије, нарочито тешке пољске батерије. Сад сазнадох, да је већ наређено да војска напусти Варшаву и тврђаву Ивангород“.
4. августа. Командант трупа Нове Области, наређење ОБр. 7574; „На основи указа Ф. А. ОБр. 2536 од 22./7. тек. године и наређења Господина Министра војног Пов. Ф. Ђ. ОБр. 5395 од 23./7. 1915. године и Пов. Ф. Ђ. ОБр. 5485 од 31./7. наређујем ово:
1) Да командант Албанских трупа стоји у погледу командовања и операција под мојом непосредном командом;
2) Да Призренски, Подримски и Охридски одред са целокупним садашњим својим саставом уђу у састав команде Албанских трупа, кад команда Албанских трупа буде почела да дејствује;
3) Штаб команде Албанских трупа биће на снабдевању свима потребама при команди Вардарске дивизиске области. Да сва три одреда у погледу снабдевања како убојном, обмундировном, логорском, инжињерском и санитетском спремом, тако и профијантским потребама стоје и то: Призренски одред под командом команданта Косовске дивизиске области, базирајући на Призрен. Подримски одред под командом команданта Вардарске дивизиске области, базирајући на Гостивар. Охридски одред под командом команданта Битољске дивизиске области, базирајући на Охрид;
4) Штаб команде Албанских трупа снабдеваће се, попуњавати и вршити замену онеспособљеног људства, стоке и возова са територије Битољске и Вардарске дивизиске области. Овога ради, командант Албанских трупа стајаће у непосредном саобраћају са командантима обласних дивизија, који ће им тражени број људства, стоке и возова стављати на расположење;
5) У погледу делокруга и надлежности трупних команданата над граничним четама, које улазе у састав одреда или јединица за заштиту и одбрану границе, наређујем да њихов однос буде овакав: Чете граничне трупе стајаће у дисциплинском погледу и у погледу обављања стручне граничарске службе под својим надлежним командантима одсека и граничне трупе. Чим напад на граници буде отпочео, или се буде наредио даљи покрет, граничне чете улазе у састав оне тактичке јединице, која буде била на том делу граничног фронта и остаће у саставу исте до свршетка операција, повраћаја редовног стања на граници или док се другојачије не буде наредило;
6) Штаб команде Албанских трупа биће у Дебру за прво време. О почетку дејствовања командант Албанских трупа известиће ову команду, команданте одреда, команданте обласних дивизија, граничну трупу и 2. жандармериски батаљон;
7) О пријему наређења известити“.
5. августа. Војни изасланик у Софији – Врховној команди, Бр. 84: „На питање о одредским маневрима начелник главног ђенералштаба ђенерал Бојаџијев одговорио је: То ће бити обична бригадна вежбања, којима ће руководити команданти дивизиских области са трупама на својим територијама. Кад добијем распоред ових вежбања саопштићу вам га. Не верује, да ће се ићи до Струмице, јер би било великих трошкова, а свакако ће маневровати: 7. дивизија на простору: Ћустендил – Радомир – Самоков – Џумаја; 1. дивизија: Цариброд – Брезник – Софија – Орханија; 6. дивизија: Видин – Белоградчик“. Односно изласка официра на границу рече: „Вероватно да су били официри на граници, јер су у околини Ђустендииа решавали задатке официри 7. дивизије, али то нема знак рекогносцирања границе, коју познајемо добро и ми и ви“.
5. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди извештај Бр. 132: „Према извештајима италијанске Врховне команде, према њима се налазе свих 16 брдских бригада. Свега са осталим јединицама има око 209 батаљона и још око осам немачких батаљона. Кад се ово дода овим трупама, које се налазе на руском фронту, онда излази да се на српском фронту могу налазити само ландштурм, као поједини ландштурмски батаљони. Сад баш ми јавише да је добивен извештај, да је на италијански фронт дошла и 18. бригада, састављена из јегерских батаљона. Поводом свега овог наговестише ми, да се сад у толико пре очекује што скорија акција. Јуче су Руси напустили Митаву. Сад се врши ново груписање снага и организује главна линија одбране на фронту реке Мемел са тврђавама Ковно и Гродно, даље тврђава Брест Литовск и даље реком Бугом. Повлачење на овај главни фронт биће што постепеније и на сваком одсеку даваће се озбиљан отпор. Са обзиром на офанзиву, вероватно да се тврђава Ново – Георгијевск неће напустити. Вероватно ће сутра (у вече) већ моћи немачке трупе ући у Варшаву“.
6. августа. Врховна команда црногорске војске – наређење ОБр. 80: „Команданту Санџачке војске – Чајниче; команданту Херцеговачког одреда – Виљусе; команданту Ловћенског одреда – Будва; команданту Старо Србијанског одреда – Скадар. Из нарочитих стратегиских разлога Руси су напустили Варшаву. Има вероватноће да ће непријатељ ускоро повући који део своје снаге са руског фронта и упутити против Италије, Србије и нас, те зато ми треба да смо спремни сваки непријатељски напад енергично одбити и не дозволити му продирање у Црну Гору. Да се ово постигне, поред осталих мера, врло је важно средство фортификација. И ако је Врховна команда толико пута наређивала, да се положаји утврде и снабду препречним средствима, нарочито жицом, ипак нико то није учинио сем Санџачке војске. Његово Величанство Краљ последњи пут и најенергичније наређује, да команданти утврде што боље своје положаје и снабду препречним средствима, нарочито да поставе жицу у више реда, а ако који командант и после овог наређења не учини што треба, да се одбрана појача што више фортификацијом, он ће бити одговоран. Наша војска је мала, а фронт велики и можемо се успешно борити са много јачим непријатељем само ако фортификацију што више користимо. Одговорите депешом о пријему овог наређења и послати извештај: који су положаји и како утврђени“.
Начелник штаба,
Пуковник Пешић с. р.
8. августа. Начелник штаба црногорске војске – начелнику штаба српске војске извештај Пов. Бр. 1246: „Пиперски и Спушки батаљон одрекли су послушност зато, што је бригадир Вучинић, који је Пипер, смењен са положаја команданта Дринског одреда. Његово Величанство Краљ, да би их умирио, послао је бригадира Гојнића, да им прочита његову посланицу у којој их Краљ позива на послушност у овим судбоносним моментима. Оба батаљона одбили су да приме Гојнића и одговорили: „Да се неће покорити ни једном старешини, ако Краљ лично не дође међу њих“. Краљ је послао бригадира Вучинића са једним својим ађутантом, који на њих има највише утицаја да их сломи на послушност. Резултат јавићу“.
10. августа. Врховна команда – Министру војном. Представка ОБр. 18347: „Због ново створене политичке ситуације, а за случај да ми и Грци будемо приморани да бранимо нашу територију од евентуалног напада Бугара, потребан је хитан споразум између нас и Грка, ради наше заједничке акције. Ако је по овоме питању вођен и постигнут известан дипломатски споразум између нас и Грка, онда би одмах требало предузети и војнички споразум по истоме питању, а у циљу усталења заједничког плана дејства, као и регулисања других питања, потребних за овај случај. За овај циљ најбоље би било учинити, да грчки главни ђенералштаб пошаље нашој Врховној команди свога изасланика, ради поменутог споразума. Ако и Господии Министар војни дели ово мишљење, онда би ово требало учинити одмах, како нас догађаји не би предухитрили. О резултату молим да се извести Врховна команда“.
10. августа. Министар војни – Врховној команди Пов. Ф. Ђ. ОБр. 5703: „Према стању на граничном фронту према Бугарској неопходно је потребно, да се из оперативне војске привремено упути команданту трупа Нове Области један пешадиски пук, који би служио као резерва за сваку евентуалност. Молим за наређење и извештај“.
10. августа. Врховна команда – Министру војном ОБр. 18326: „За спречавање упада од стране комита из Бугарске начелник штаба је мишљења: да је садања јачина трупа у Новој Области довољна само ако се она рационално распореди и употреби. За овај се циљ може албански фронт знатно ослабити на рачун источног фронта. Ако би доцније потреба захтевала, да се источни фронт Нове Области обезбеди и од евентуалних напада бугарске војске, тада ће се Нове Области појачати према појављеној потреби“.
14. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди Бр. 141: „Последњих дана у операцијама није било стварних промена. Немци почињу активнија дејства на Ригу, из које је за сваки случај почето евакуисање фабрике и другог материјала. Овде се сад највише интересују за одговоре на последњу ноту савезника. Веле, да се надају да ће Србија изићи на сусрет и тиме учинити огромну услугу човечанству, култури и Словенству. Политичка и културна историја дуговаће Србији и српском народу вечно признање. На све ове разговоре нисам дао никакво мишљење, већ сам се надао, да ћу као учесник прошастих ратова умети објаснити бол и неправду, које српски народ поводом овога мора осећати. Последња ова нота, поред осталога, има за циљ да изведе на чистину питање о држању Бугарске, јер овде желе да предстојећи застој у операцијама искористе и отпочну активно дејство против Босфора. Као што је познато, Русија не сме да сврши рат док не осигура за себе Цариград и Дарданеле. Због тога она жели, да у заузимању ових узме активна учешћа, а не да то учине савезници против ње. За операције у Босфору, руска флота нема базиса и због тога јој треба Бургас. Један је од разлога и ово, зашто Русија поред све огорчености на Бугарску, жели да је придобије за себе“.
15. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди Бр. 145: Текст депеше Министра Иностраних дела Великом Кнезу: Имамо извештаја да Немци намеравају опет да групишу знатну снагу према Текији и да се пробију у Бугарску, како би отворили везу са Турском. О овим намерама Немаца било је говора више пута, па може бити, да се и сад неће обистинити; али ако би се овога пута ово остварило могло би општу политичку ситуацију за нас подврћи великој опасности. Због тога молим Ваше Царско Височанство, да ако и Ви налазите за корисно обратите на све ово пажњу српској Врховној команди, да она предузме потребне мере да спречи могући напад на Текију.
Сазонов с. р.
Одговор Великог Кнеза на ову депешу Сазонова је овај: Престолонаследник Александар известио ме је преко свога изасланика, да српска Врховна команда очекује моју поруку, да кад буде потребно отпочне дејство. У вези са овим известићу Престолонаследника Александра о свему, што сте ми ви саопштили, како би он могао предузети потребне мере.
Ђенерал ађутант,
Никола с. р.
15. августа. Војни изасланик у Софији – Врховној команди Бр. 88:
Места мобилизације и план концентрације бугарске војске према нашем фронту (Једна од најбржих комбинација за концентрацију целокупне војске према нама).
МЕСТА МОБИЛИЗАЦИЈЕ
штабова, трупа и установа на дивизиским територијама: НА ОПЕРАЦИСКИ ФРОНТ
Колика снага пристиже: Кога дана мобилизације:
НА ОПЕРАЦИСКОМ ФРОНТУ: КУЛА – БЕЛОГРАДЧИК – ЧИПРОВЦИ
Са територије 6. Бдинске дивиз. области:
Видин:
Штаб 1. пешад. бригаде 6. дивиз. = 1 бригад. штаб ……………………………. 7 дана
3. пешад. Бдински пук ……………. = 4 батаљона …………………………………. 7 дана
51. пеш. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона …………………………………. 7 дана
Видински градски арт. пук ……… = 4 батерије ………………………………….. 13 дана
Белоградчик:
15. пешад. Ломски пук …………….. = 4 батаљона ………………………………… 7 дана
51. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ………………………………… 7 дана
Берковица:
1. брдски арт. пук (брзометни) … = 6 батерија ………………………………….. 9 дана
1. брдски дивизион (спорометни) = 3 батерије ………………………………….. 9 дана
Лом:
2. коњички пук ………………………. = 4 ескадрона ………………………………….. 10 дана
Орехово:
36. пешад. Козлодујски пук ……. = 4 батаљона …………………………………… 10 дана
53. пешад. пук (2 батаљона) …… = 2 батаљона …………………………………… 10 дана
Вратца:
Штаб 6. Бдинске дивизије ……… = 1 дивиз. штаб ……………………………….. 11 дана
Штаб 2. и 3. пеш. бригаде ……… = 2 бригад. штаба …………………………….. 9 дана
35. пешад. Вратчански пук ……. = 4 батаљона ……………………………………. 9 дана
52. пешад. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона ………………………………… 9 дана
2. пољ. арт. пук (брзометни) ….. = 9 батерија …………………………………….. 11 дана
2. пољ. арт. пук (спорометни) … = 6 батерија …………………………………….. 11 дана
Колонска комора 6. дивизије …. = 1 колон. комора ……………………………. 12 дана
Са територије 9. Плевенске дивизиске области:
Никопољ:
6. и 9. пионирски батаљон …….. = 2 батаљона ……………………………………. 17 дана
Плевна:
Штаб 9. Плевенске дивизије ….. = 1 дивиз. штаб ……………………………….. 15 дана
1. и 3. пешад. бригада (штабова) = 2 бригад. штаба …………………………… 13 дана
4. пешад. Плевенски пук ……….. = 4 батаљона …………………………………… 13 дана
17. пешад. Доростолски пук ….. = 4 батаљона …………………………………… 13 дана
57. пешад. рез. пук ………………… = 4 батаљона …………………………………… 13 дана
Колонска комора 9. дивизије …. = 1 колон. комора ……………………………. 16 дана
Ловеч:
34. пешад. Тројански пук ………. = 4 батаљона …………………………………… 15 дана
58. пеш. рез. пук (2 батаљона) .. = 2 батаљона …………………………………… 15 дана
Свиштов:
Штаб 2. пешад. бригаде ………… = 1 бригадни штаб …………………………… 16 дана
33. пешад. Свиштовски пук …… = 4 батаљона …………………………………… 16 дана
58. пешад. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона ……………………………….. 16 дана
Севлијево:
(на територији 5. дивиз. области)
9. пољ. арт. пук (брзометни) ….. = 9 батерија …………………………………….. 18 дана
9. пољ. арт. пук (спорометни) … = 6 батерија …………………………………….. 18 дана
Са територије 5. Дунавске дивизиске области
Трново:
Штаб 1. пешад. бригаде …………. = 1 бригад. штаб …………………………….. 18 дана
18. пешад. Етрски пук ……………. = 4 батаљона ………………………………….. 18 дана
20. пешад. Добруџански пук ….. = 4 батаљона ………………………………….. 18 дана
50. пешад. рез. пук ………………… = 4 батаљона ………………………………….. 18 дана
Трновско убојно слагалиште …. = 1 убојно слагалиште остаје у месту
Рушчук:
Штаб III. армије …………………….. = 1 арм. штаб …………………………………. 19 дана
Штаб 5. Дунавске дивизије ……. = 1 див. штаб ………………………………….. 19 дана
Штаб 1. и 3. пешад. бригаде …… = 2 бриг. штаба ………………………………. 19 дана
2. пешад. Искерски пук ……….. = 4 батаљона …………………………………… 20 дана
5. пешад. Дунавски пук ……….. = 4 батаљона …………………………………… 20 дана
49. пешад. рез. пук ………………. = 4 батаљона …………………………………… 21 дан
Штаб 3. коњичке бригаде ……. = 1 бриг. штаб …………………………………. 18 дана
9. коњички пук ……………………. = 4 ескадрона ………………………………….. 18 дана
Понтонирски батаљон …………. = 1 батаљон …………………………………….. 20 (Соф.)
Колонска комора 5. дивизије .. = 1 кол. ком. ……………………………………. 22 дана
Напомена: Артилерија ове дивизије је у Разграду на територији 4. Преславске дивиз. области.
НА ОПЕРАЦ. ФРОНТУ: ИЗАТОВЦИ – ЦАРИБРОД – ТРН – ВЛАСИНА
Са територије 1. Софиске дивизиске области:
Цариброд:
25. пешад. Драгомански пук … = 4 батаљона ……………………………………. 7 дана
42. пешад. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона ………………………………. 7 дана
Брезник:
5. коњички пук ……………………. = 4 ескадрона ………………………………….. 9 дана
Софија:
Штаб Врховне команде ………. = 1 Врх. ком. ……………………………………. 9 (Соф.)
Штаб I. армије ……………………. = 1 арм. штаб …………………………………… 9 дана
Штаб 1. Софиске дивизије ….. = 1 див. штаб …………………………………… 10 дана
Софија:
Штабови: 1., 2. и 3. пеш. бригад. = 3 бриг. штаба ……………………………. 8 дана
1. пешад. Софиски пук ……….. = 4 батаљона …………………………………… 8 дана
6. пешад. Трновски пук ………. = 4 батаљона …………………………………… 8 дана
41. пешад. рез. пук ……………… = 4 батаљона …………………………………… 8 дана
4. пољ. арт. (брзометни) ……… = 9 батерија …………………………………….. 10 дана
4. пољ. арт. (спорометни) ……. = 6 батерија …………………………………….. 10 дана
1. хаубички пук (брзометни) .. = 1 батерија …………………………………….. 10 дана
1. хаубич. дивизион (споромет.) = 2 батерије …………………………………. 10 дана
дивизион коњич. арт. (брзомет.) = 2 батерије ………………………………….. 10 дана
Штаб коњичке дивизије ………. = 1 див. штаб ………………………………….. 10 дана
Штаб 1. коњичке бригаде ……. = 1 бригад. штаб ……………………………… 10 дана
Гардиски коњички пук ……….. = 4 ескадрона …………………………………… 10 дана
1. коњички пук …………………… = 4 ескадрона …………………………………… 10 дана
1. и 7. пионирски батаљон ….. = 2 батаљона ……………………………………. 10 дана
Штаб градске артилерије ……. = 1 штаб (Сливница) ………………………… 14 дана
Софиски градски арт. пук …… = 4 батерије (Сливница) …………………… 14 дана
Железнички батаљон ………….. = 1 батаљон (на прузи) …………………….. 9 дана
Технички батаљон ……………… = 1 батаљон ……………………………………… 9 (Соф.)
Телеграфски батаљон …………. = 1 батаљон ……………………………………… 9 (Соф.)
Колон. комора 1. Ссфиске дивиз. = 1. кол. ком. ……………………………….. 11 дана
Софиска армиска арт. радион. = остаје у Софији
Софиско убојно слагалиште .. = остаје у Софији
Главно инжињерско слагалиште = остаје у Софији
Главно санитетско слагалиште = остаје у Софији
Софиски артилериски арсенал = остаје у Софији
Орханија:
16. пешад. Ловчански пук …… = 4 батаљона …………………………………… 11 дана
42. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ………………………………… 11 дана
Са територије 4. Преславске дивизиске области:
Разград:
19. пешад. Шуменски пук ……. = 4 батаљона …………………………………… 9 дана
47. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ………………………………… 9 дана
Разград:
1. пољ. арт. пук (брзометни) … = 9 батерија ……………………………………. 16 дана
1. пољ. арт. пук (спорометни) . = 6 батерија ……………………………………. 17 дана
Напомена: Оба ова пољ. арт. пука припадају 5. Дунавској дивизији и железницом се превозе до станице „Брусарци“ на прузи Враца – Лом, одакле путују у састав своје дивизије на операциском фронту: Кула – Белоградчик – Чиоровци.
Шумла:
Штаб 4. Преславске дивизије … = 1 дивиз. штаб ……………………………… 11 дана
Штаб 3. и 1. пешад. бригаде ….. = 2 бригад. штаб ……………………………. 11 дана
7. пешад. Преславски пук ……… = 4 батаљона …………………………………. 10 дана
47. пеш. рез. пук (штаб и 2 батаљ.) = 2 батаљона …………………………….. 10 дана
5. пољ. арт. пук (брзометни) ….. = 9 батерија …………………………………… 12 дана
5. пољ. арт. пук (спорометни) … = 6 батерија …………………………………… 13 дана
3. хаубички пук (спорометни) .. = 6 батерија …………………………………… 14 дана
10. коњички пук ……………………. = 4 ескадрона ………………………………… 13 дана
4. и 5. пионирски бат. (5. бат. за Брусарце) = 2 батаљона …………………. 12 дана
Колон. ком. 4. Преславске див. . = 1 колон. комор. ………………………….. 19 дана
Шуменски градски арт. пук. …… = 4 батерије ………………………………….. 23 дана
III. армиска арт. радионица …….. = 1 арт. радион. ……………………………. 23 дана
Шуменско убојно слагалиште … = остаје у Шумену
Ески Џумаја:
31. пешад. Варненски пук ……… = 4 батаљона …………………………………. 14 дана
48. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ………………………………… 14 дана
Варна:
8. пешад. Приморски пук ………. = 4 батаљона …………………………………. 15 дана
48. пеш. пук (штаб и 2 бат.) …… = 2 батаљона …………………………………. 15 дана
Штаб 2. пешад. бригаде ………… = 1 бригад. штаб ……………………………. 15 дана
Са територије 3. Балканске дивизиске области:
Нова Загора:
32. пешад. Загорски пук ……….. = 4 батаљона ………………………………….. 9 дана
46. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ………………………………… 9 дана
Сливен:
Штаб 3. Балканске дивизије ….. = 1 дивиз. штаб ……………………………… 11 дана
Штаб 3. пешад. бригаде ………… = 1 бригадни штаб …………………………. 11 дана
11. пешад. Сливенски пук ……… = 4 батаљона …………………………………. 11 дана
45. пеш. рез.пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона …………………………………. 11 дана
6. пољ. арт. пук (брзометни) ….. = 9 батерија …………………………………… 12 дана
6. пољ. арт. пук (спорометни) … = 6 батерија ………………………………….. 13 дана
Штаб 2. коњичке бригаде ………. = 1 бригад. штаб …………………………… 13 дана
7. коњички пук ……………………… = 4 ескадрона ………………………………… 13 дана
Колон. комора 3. Балкан. дивиз. = 1 колон. комора ………………………….. 20 дана
Јамбол:
Штаб 2. пешад. бригаде ……….. = 1 бригад. штаб ……………………………… 10 дана
29. пешад. Јамболски пук …….. = 4 батаљона …………………………………… 10 дана
46. пеш. рез. пук (штаб и 2 батаљ.) = 2 батаљона …………………………….. 10 дана
4. коњички пук …………………….. = 4 ескадрона …………………………………. 11 дана
3. и 8. пионир. бат. (8. за 8. див.) = 2 батаљона ………………………………… 10 дана
Бургас:
Штаб 1. пешад. бригаде ………. = 1 бригад. штаб ………………………………. 14 дана
24. пешад. Черноморски пук .. = 4 батаљона ……………………………………. 14 дана
45. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона …………………………………. 14 дана
Са територије 10. Беломорске дивизиске области:
Ксанти (Скече):
37. пешад. Пирински пук ……. = 4 батаљона …………………………………….. 22 дана
59. пеш. рез. пук (штаб и 2 батаљ.) = 2 батаљона ……………………………… 22 дана
Штаб 1. пешад. бригаде ……… = 1 бригад. штаб ……………………………….. 22 дана
Крџали:
38. пешад. Одрински пук ……. = 4 батаљона …………………………………….. 21 дан
59. пеш. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона …………………………………….. 21 дан
Ђумурџина:
Штаб 10. Беломорске дивизије = 1 дивиз. штаб ……………………………….. 23 дана
Штаб 2. и 3. пешад. бригаде …. = 2 бригад. штаб ……………………………… 23 дана
39. пешад. Солунски пук ……… = 4 батаљона ……………………………………. 23 дана
60. пеш. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона ………………………………….. 23 дана
Ђумурџина:
10. пољ. арт. пук (брзометни) .. = 9 батерија ……………………………………. 24 дана
Колонска комора 10. дивизије . = 1 колон. комора …………………………… 26 дана
Дедеагач:
10. пешад. Беломорски пук ….. = 4 батаљона …………………………………… 25 дана
60. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ………………………………… 25 дана
Штаб 4. коњичке бригаде …….. = 1 бригад. штаб …………………………….. 24 дана
8. коњички пук ……………………. = 4 ескадрона ………………………………….. 24 дана
НА ОПЕРАЦИСКОМ ФРОНТУ: ВЛАСИНА – БОСИЉГРАД – ЋУСТЕНДИЛ – ЏУМАЈА
Са територије 7. Рилске дивизиске области:
Ћустендил:
Штаб 1. пешад. бригаде ………. = 1 бригад. штаб ………………………………. 7 дана
13. пешад. Рилски пук …………. = 4 батаљона ……………………………………. 7 дана
53. пеш. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона ………………………………….. 7 дана
Радомир:
26. пешад. Пернишки пук ……. = 4 батаљона ……………………………………. 8 дана
53. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона …………………………………. 8 дана
Дупница:
Штаб 7. Рилске дивизије ……… = 1 дивиз. штаб ……………………………….. 9 дана
Штаб 3. пешад. бригаде ………. = 1 бригад. штаб ………………………………. 8 дана
2. брдски арт. пук (брзометни) = 6 батерија …………………………………….. 9 дана
2. брдски арт. дивиз. (спорометни) = 3 батерије ………………………………. 9 дана
Колонска комора 7. дивизије .. = 1 колон. комора ……………………………. 10 дана
Горња Џумаја:
14. пеш. Македонски пук …….. = 4 батаљона …………………………………… 7 дана
54. пеш. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона …………………………………. 7 дана
Самоков:
Штаб 2. пешад. бригаде ………. = 1 бригад. штаб ……………………………… 8 дана
22. пешад. Тракиски пук ……… = 4 батаљона …………………………………… 8 дана
54. пеш. рез. пук (2 батаљ.) ….. = 2 батаљона …………………………………… 8 дана
7. пољ. арт. пук (брзометни) … = 9 батерија ……………………………………. 10 дана
7. пољ. арт. пук (спорометни) . = 6 батерија ……………………………………. 10 дана
Са територије 2. Тракиске дивизиске области:
Татар Пазарџик:
Штаб 2. пешад. бригаде ……….. = 1 бригад. штаб …………………………….. 14 дана
27. пешад. Чепински пук ……… = 4 батаљона ………………………………….. 14 дана
44. пеш. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона ………………………………… 14 дана
Карлово:
28. пешад. Стремски пук ……… = 4 батаљона ………………………………….. 14 дана
44. пеш. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ………………………………….. 14 дана
Пловдив:
Штаб II. армије …………………… = 1 армиски штаб ……………………………. 15 дана
Штаб 2. Тракиске дивизије …. = 1 дивиз. штаб ……………………………….. 15 дана
Штаб 1. и 2. пешад. бригаде .. = 2 бригад. штаб ………………………………. 16 дана
9. пешад. Пловдивски пук …… = 4 батаљона …………………………………… 16 дана
21. пешад. Средњогорски пук = 4 батаљона …………………………………… 16 дана
43. пешад. рез. пук ………………. = 4 батаљона ………………………………….. 16 дана
3. пољ. арт. пук (брзометни) … = 9 батерија ……………………………………. 17 дана
3. пољ. арт. пук (спорометни) . = 6 батерија ……………………………………. 17 дана
2. и 10. пион. бат. (10. за 10. див.) = 2 батаљона ………………………………. 17 дана
2. хаубички пук (брзометни) .. = 4 батерије …………………………………….. 18 дана
2. хаубич. дивиз. (спорометни) = 2 батерије ……………………………………. 18 дана
3. коњички пук ……………………. = 4 ескадрона …………………………………. 18 дана
Колонска комора 2. дивизије .. = 1 колонска ком. …………………………… 20 дана
Станимаки:
3. брдски арт. пук (брзометни) = 8 батерија ……………………………………. 19 дана
3. брд. арт. дивиз. (спорометни) = 3 батерије ………………………………….. 19 дана
Са територије 8. Тунџанске дивизиске области:
Казанлик:
23. пешад. Шипчански пук …. = 4 батаљона …………………………………… 19 дана
26. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ……………………………….. 19 дана
Стара Загора:
Штаб 8. Тунџанске дивизије = 1 дивиз. штаб ……………………………….. 14 дана
Штаб 2. и 3. пешад. бригаде = 2 бригад. штаб ……………………………….. 14 дана
12. пешад. Балкански пук …. = 4 батаљона …………………………………….. 14 дана
Стара Загора:
56. пеш. рез. пук (штаб и 2 бат) = 2 батаљона ………………………………… 14 дана
8. пољ. арт. пук (брзометни) … = 9 батерија …………………………………… 15 дана
8. пољ. арт. пук (спорометни) = 6 батерија ……………………………………. 16 дана
Колонска комора 8. дивизије = 1 колон. комора …………………………… 20 дана
II. армиска арт. радионица ….. = 1 арт. радионица ………………………….. 20 дана
Хасково:
Штаб 1. пешад. бригаде ………. = 1 бригад. штаб …………………………….. 17 дана
10. пешад. Родопски пук ……… = 4 батаљона ………………………………….. 17 дана
55. пешад. рез. пук (штаб и 2 бат.) = 2 батаљона …………………………….. 17 дана
Трново Сејмен:
30. пешад. Шипчански пук ….. = 4 батаљона ………………………………….. 18 дана
55. пешад. рез. пук (2 батаљона) = 2 батаљона ……………………………….. 18 дана
Хорманли:
6. коњички пук ……………………. = 4 ескадрона …………………………………. 19 дана
Напомена: 1) Преглед мобилизациских места израђен је на основу података о мобилизацији у септембру 1912. год. За новоформиране јединице од свршетка рата у 1913. год. до данас, као и за предислоциране старе јединице, сматра се стално место становања односно место мобилизациског слагалишта, као место мобилизације дотичне јединице. Нпр. 31. пешад. Варненски пук мобилисан је септембра 1912. год. у Силистрији, где је и гарнизонирао; после демобилизације у 1913. год. дислоциран је у Варну пошто је Силистрија припала Румунима; мобилизациско слагалиште му је сад у Ески – Џумаји, – па, према томе је као мобилизациско место тога пука узета Ески Џумаја.
2) Брзина мобилизације појединих јединица, срачуната је на основу извесних података о мобилизацији у септембру 1912. год. У горњем прегледу рачунат је за пешадиске пукове један дан мање, обзиром, да ће се Бугари користити искуством последње мобилизације и да ће је убрзати бар за један дан. Овде треба приметити, да Бугари рачунају за први дан мобилизације, дан самог огласа; а час почетка – онај час до кога су сви команданти дивиз. области извештени о мобилиз. војске. Ово се није поклопило у септембру 1912. год. јер су неки команданти дивизија добили наређење 17. септ. у 16 часова, да мобилизација почиње истог дана у 12 часова.
3) При изради плана концентрације, искоришћена је железничка пруга што је могуће било рационалније првенствено за најудаљеније трупе. По податцима о концентр. војске у септембру 1912. год. оптерећење војних возова није прелазило 300 тона; највећа композиција воза – 30 вагона, а највећи број возова у једном правцу – 11 возова у току 24 часа, и то при крају концентрације. Уопште бугарске железнице су показале своје велике техничке и друге мане. Концентрација војске сувим, а нарочито превоз трупа железницом, извршена је са великом пометњом (о овоме имам доста података). Бугари су били предузели офанзиву против Турске кад и ми, не завршивши потпуно концентрацију своје војске. Многе борачке јединице, а нарочито комора, пристизале су својим дивизијама у току операција преко границе. Па ипак у моме прорачуну горе, за транспортовање војске, узео сам 12 возова дневно од по 30 вагона, рачунајући да ће се Бугари користити искуством прошле концентрације“.
15. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди Бр. 146: „Данас сам се случајно са начелником штаба Врховне команде дотакао питања о последњој ноти. Казао је: то је ствар дипломације, а са војне тачке гледишта могу казати, да је што скорији улазак у акцију балканских држава, особито Бугарске веома потребан. Признајем, да је то везано са жртвама нарочито за Србију, али не треба заборавити, да је могло бити и много горе. Дакле ускоро биће јасно, да ли на Балкану гледају само своје личне интересе или опште савезничке интересе, од којих зависи све. На свршетку опет рече да је то ствар дипломације“.
17. августа. Пуковник Петар Пешић са Цетиња – Врховној команди – Крагујевац, ОБр. 1316 у 16.15 час.: Један капетан брода, Србин састао се у Бечу са грофом Смеки из Боке и овај му је рекао ово: „Аустријанци намеравају у августу или септембру напасти на Србију у циљу, да овладају обема обалама Дунава и обезбеде транспорт муниције за Цариград, као и осигурају Банат и Срем од српског упада. Дубље у Србију вероватно неће продирати, јер им зато треба велика војска. У Бечу се мисли да ће у октобру савезници предузети општу офанзиву, те и зато желе до тога времена овладати Дунавом, да се обезбеде од наше офанзиве на север“.
19. августа. Врховна команда – Министру војном ОБр. 18809: „По извештају нашег војног изасланика у Софији, Бугарска у овом времену прикупља трупе код Видинске, Софиске и Ралске дивизије у циљу извођења одредских маневара. Узев у обзир садање политичке прилике и нашу заоштреност са Бугарима у питању наше Македоније, као и учињени корак од стране четворног споразума у корист Бугара, лако се долази до закључка, да маневри у поменуте три дивизије у непосредној близини наше источне границе могу бити по нас и опасни. Ова се мисао сад у толико пре намеће, што Бугари врше маневре само у дивизијама, које се граниче са нашом источном границом. Бугари нам већ отворено прете нападом и окупацијом наше Македоније, само ово до сад нису смели учинити због претње наших савезника. Али сад, кад Бугари виде да се политичка и војничка ситуација код наших савезника погоршава, а међутим охрабрени учињеним кораком наших савезника код нас у корист њихову, онда се лако може десити, да ако се од наше стране да негативан одговор Бугарима, они нас тада могу напасти пре него бисмо ми били у стању да извршимо концентрацију наше снаге за одбрану источног фронта. Ово у толико пре, што је наш источни фронт у старој области готово потпуно отворен, имајући на граничном фронту само граничне чете и врло мало трупа III. позива за осматрање без артилерије. На овај би начин важне пограничне тачке убрзо пале у руке непријатељу, те би због оваког непријатељског препада настале тешке прилике за нашу даљу одбрану. Да не би до овога дошло, част ми је молити Господина Министра војног за што скорије обавештење са надлежног места, да ли не би погоршало садању политичку ситуацију између нас и Бугара, ако бисмо ми пограничне важне тачке као: Зајечар, Књажевац, Пирот, Свођ и Владичин Хан обезбедили одмах потребним делом наше оперативне снаге, како би се на случај напада од стране Бугара нашли у повољнијој ситуацији за дефинитивно извршење концентрације наше снаге за одбрану источног фронта. Ако се ово одмах не учини, онда ми ризикујемо много. Нова Област у овом погледу стоји боље, јер због спречавања четних комитских упада из Бугарске, источни је фронт тамо доста добро обезбеђен, а има се могућности да се он још и више појача трупама са Албанског фронта. Молим за што скорије обавештење по овоме питању, како би се на време могло предузети све што треба“.
20. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди Бр. 153: „На руском фронту сад дејствује око 70 немачких и 40 аустроугарских дивизија. У главном груписање је овако:
1) Армиска група фелдмаршала Хинденбурга, у којој су армија ђенерала Белова, која дејствује у рејону Риге и Шабли; X. армија ђенерала Ајхорна, која дејствује против Августова и поглавито тврђаве Ковно; VIII. армија ђенерала Шолца и армија ђенерала Галвица. Ове две последње наступају у рејону између реке Буга и Бобра;
2) Армиска група баварског принца Леополда, у којој су две армије; и армија ђенерала Војрша, која дејствује северно од железничке пруге Лешников Брест – Литовск;
3) Армиска група ђенерала Макензена у којој је II. немачка армија, јачине од 15 – 19 дивизија и IV. аустриска Ерцхерцога Јосипа, која је јака око 14 пешадиских дивизија. Ова група дејствује од споменуте железничке пруге до правца на Ковел;
4) На горњем Бугу и на правцу Злотаја Липа дејствују око 23 аустроугарске пешадиске дивизије; и
5) На Дњестру 9 – 10 пешадиских и 4 дивизије коњице.
Важно је имати у виду, да су од пре неколико дана из групе Макензена повучене у другу линију око 5 аустриских дивизија и неке немачке јединице. Још није извесно, да су са свим одведене. О овом водити рачуна. На француском фронту находи се око 97 немачких дивизија. Дакле на руском и француском фронту има немачких око 167 дивизија. Немци су јуче заузели тврђаву Ковно а успешно дејствују и против Ново – Георгијевска.
21. августа. Врховна команда – команданту Дунавске дивизије I. позива – Пожаревац ОБр. 18853: „Добивен је извештај, да непријатељ транспортује трупе, понтоне и остали мостовни материјал за Базјаш. Ради провере тога извештаја наређено је ваздухопловној команди да изврши потребна извиђања и да резултате извиђања доставља једновремено овој и тој команди. У циљу допуне провере горњег извештаја наредите, да се лева обала Дунава од Дубовца до Пожежене осматра са наше обале“.
21. августа. Врховна команда – команданту места Прахово ОБр. 18866: „Добивени су извештаји: да се у с. Туфиру налази знатан део немачке пешадије; да у Мехадији, Карансебешу и Лугошу има доста непријатељских трупа; да се свакодневно преко Арада одашиљу трупе ка Вршцу и Оршави. Наредите капетану Чолок – Антићу, да провери горње извештаје и да што пре достави овој команди резултат провере. Из извештаја капетана Чолок – Антића вадите све податке, који се односе на питања која се чине из ове команде и достављајте их телеграфски, а потом и саме извештаје по куририма. Интерниране из Аустроугарске пропитујте такође у том правцу, и резултате сазнања достављајте телеграфски“.
21. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди Бр. 154: „Дејство Немаца против тврђаве Ново Георгијевске такво је силно, енергично и успешно, да је пад њен могућ данас – сутра. Немци имају огромних губитака, али зато узеше око 70.000 Руса у пљен. Тако брзо освајање ове тврђаве, као што бејаше и са Ковном, не дају наду ни на остале. Немачка флота поред знатних губитака – једна оклопњача и три подводне лађе – успела је пробити се у Ришки залив, што ће ускорити заузимање Риге. Уопште ситуација је тешка“.
21. августа. Командант Крајинског одреда – Врховној команди ОБр. 1924: „Капетан Чолак – Антић јавља: на правцу Оршава – Карансебеш има око три дивизије и ландштурмских трупа; аустриска војска од Оршаве до Карансебеша замењена је баварском (6.000 људи) све у старијим годинама. Аустриска војска одашиље се против Италије. Преко пута Д. Милановца, Аустријанци праве утврђења и довлаче топове великог калибра 12 – 15 см. Баварци свуда замењују Аустријанце. По Банату нема никаквог покрета трупа.
22. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди Бр. 155: „Руска Врховна команда има извештај, да је са галициског фронта отправљено у правцу Темишвара око 8 немачких пукова. Ово је било око 14. августа. Држе, да су послати на српски фронт. Тврђава Ново – Георгијевск јуче је капитулирала. Материјал је већином уништен, а око 70.000 људи предало се. Од јуче су Немци почели активније дејство у правцу тврђаве Брест – Литовска“.
23. августа. Министар војни – Врховној команди Ф. А. Бр. 5924: „Краљевско посланство у Атини известило је, да је грчки посланик из Беча јавио, да се јаке аустриске снаге концентришу на североисточној граници Србије“.
23. августа. Врховна команда шаље наређење ОБр. 18997: Војном изасланику у Букурешт, команданту Крајинског одреда, команданту места Прахово. – Са више страва и из извора којима се мора поклонити озбиљна пажња, стижу вести о томе да Аустроугарска концентрише своје знатне снаге према североисточној Србији, и то на просторији: Вршац – Темишвар – Лугош – Карансебеш – Мехадија. Због мутног времена отежана су аеропланска извиђања, па је стога начелник штаба наредио: да се развије најживља повереничка акција у циљу провере горњих извештаја и сазнања правог стања непријатељских трупа и њихових покрета ка поменутој просторији. О резултатима провере и сазнања потребно је слати најхитније извештаје.
22. августа. Војни изасланик у Софији – Врховној команди Бр. 92: „Батерије и ескадрони, одкомандовани у пукове ради одредских маневара, враћени су у састав својих пукова. Узрок је још непознат. Бивши министар војни ђенерал Фичев заступао је гледипгге, да ни политичке ни стратегиске околности нису још сазреле за рат са Србијом. Ово је један од узрока његове принудне оставке. Ово гледиште заступају још: Апостолов и Пешев, чији је положај такође поколебан. Без Пешева, који је јак у овој влади, Радославов неће моћи владати. Нови министар војни ђенерал Жеков италијански је ђак и љубимац Краљев, те ће неоспорно бити послушнији Краљев слуга. Краљ је одушевљен победама над Русима и чини јак притисак на владу да што пре изазове рат са Србијом. Радославов одлаже решење до пада тврђаве Брест – Литовска. Ако падне та тврђава, а он се не одлучи, мора дати оставку. У том случају, по мишљењу руског војног изасланика у изгледу је Војна диктатура са Рачом Петровим на челу, кад ће рат са Србијом бити неизбежан. Четничка акција за коју се врши журна припрема, треба да почне на нашем терену 15 дана пре објаве мобилизације, изазивајући устанак, после кога ће следовати мобилизација. Активни официри су већином уз Краља, што није случај са резервним официрима. Рат против нас, и поред вештачког средства, тешко да ће бити популаран. По мишљењу руског војног изасланика Краљ жели рат са Србијом по сваку цену и неће пристати ни на какве уступке са наше стране. С обзиром на ово наш пристанак на њихов предлог, дао би им јако средство за стварањем рата још непопуларнијег, што би могло изазвати чак и револуцију против Краља. Сви војни изасланици слажу се у томе, да је стање врло озбиљно, али и у томе, да је Бугарска недовољно спремна. Пушчане муниције рачуна се, да нема више од 800 метака на пушку“.
23. августа. Војни изасланик у Букурешту – Врховној команди Бр. 690: „Руско слово од 16. августа по женевској Трибуни саопштава: У Срему дуж Саве до Земуна скупља се много немачких трупа: број се не може знати јер трупе придолазе. Немачка армија и једна аустроугарска дивизија налазе се у Банату на фронту Тамиш Кубин – Базјаш. На југу Трансилваније констатује се и присуство непријатељских трупа око румунске границе“.
23. августа. Врховна команда – команданту Дунавске дивизије I. позива (Пожаревац) и команданту Крајинског одреда (Петрово село), наређење ОБр. 19005: „У последње време добивено је више извештаја са стране, да Аустријанци привлаче известан део своје снаге: у правцу ка Темишвару и даље ка Вршцу и у правцу Оршаве, и то у циљу предузимања офанзиве против нас. У овим извештајима помињу се и немачке трупе. Предузете су мере, да се ово провери и резултат ће се одмах доставити томе команданту. Начелник штаба наређује, да будете на опрези, као и да предузмете све потребне мере, да се покушај непријатељског прелаза преко Дунава на време сазна и пошто пото осујети“.
26. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди Бр. 157: „Претпоставка руске Врховне команде, да ће офанзива непријатеља бити заустављена на линији реке Њемена, тврђава Ковно, Гродно и Брест – Литовска и даље реком Бугом није била тачна. Види се, да је непријатељ решен да заузме ту линију, коју ће добро утврдити и после тога моћи своју војску на овом фронту смањити. Руска Врховна команда поставила је циљ, да сачува војску и ради тога ће, давајући отпор постепено, одступати догод је то потребно тј. догод се не створе средства, како би се достигла надмоћност над противником. При одступању, руска војска уништава и пали села, усеве и све што би могло непријатељу бити од користи. Кад се узму у обзир све околности, офанзива Руса у најбољем случају неће моћи отпочети пре месеца новембра. Акција Румуније и Бугарске могу руску офанзиву ускорити. Немци сад главни удар управљају на Вилну и тврђаву Брест – Литовск. Руси су решили да правац на Вилну упорно бране а тврђаву Брест – Литовск ће евакуисати и даље се повлачити. Немачка опсадна армија, која је заузела тврђаву Новогеоргијевск у јачини 4 дивизије, још није нигде на фронту примећена“.
27. августа. Врховна команда – команданту Дунавске дивизије I. позива ОБр. 19152: „У вези ваше представке ОБр. 5075, а ради брже концентрације дивизије ка месту прелаза непријатеља и поузданије заштите границе, начелник штаба налази да би требало урадити ово: Градиштански одсек ојачати са још једним батаљоном III. позива, који узети са Смедеревског одсека; 9. пук I. позива укантоновати у рејону села Сираково, Берање, Баре, Касидол, одакле ће се пук моћи брзо упутити свима потребним правцима; на правац преко Брњице обратите пажњу; подизању моста код Драговца потребно је приступити што пре, јер је исти неопходан за везу и маневровање дивизије“.
28. августа. Војни изасланик у Русији – Врховној команди Бр 158: „Противник је заузео тврђаву Брест – Литовск, која је пред полазак руске војске потпуно уништена. На простору Вилне, воде се бојеви великих размера. Бјелосток ће бити заузет данас – сутра. На фронтовима су незадовољни Врховном командом и вероватно ће ових дана бити смена начелника штаба Врховне команде Јанушкјевића и његовог помоћника ђенерала Данилова. За начелника штаба биће постављен ђенерал Алексијев, садашњи командант северозападног фронта, а на његово место дошао би опет ђенерал Рузски. Веома тешку импресију чини становништво, које у масама бега. Пољска је сва разорена. Уопште ситуација је тешка“.
29. августа. Командант Крајинског одреда – Врховној команди ОБр. 1976: Антић јавља: „Трупе се довлаче у околину Оршаве. Комесар полиције јавља из Букурешта да је на линији Темишвар, Лугош, Оршава дошло доста немачких, мађарских и чешких пукова. Од Лугоша до Оршаве по станицама се транспортују трупе у већим масама; где одлазе не зна. У Топлици и Печењеску има трупа и један артилериски пук. Дошла су 32 топа. Повереник извештава, да је наређено, да се мештани из Оршаве у најкраћем року селе. Госпођа X јавља, да је чула од једног аустриског поручника да преко Колошвара пролазе од 18. овог месеца сваког дана око 5 возова са немачком војском за Сегедин; један део се одваја за Арад и упућује се на српско – румунску границу“.
29. августа. Командант Дунавске дивизије I. позива – Врховној команди ОБр. 5098: „На основу наређења ОБр. 19152 те команде издао сам наређење за ову промену у дислокацији трупа ове команде: 4. батаљон 8. пука III. позива упућен је са Смедеревског на Рамски одсек, где ће сменити 2. батаљон 9. пука III. позива; 2. батаљон 9. пука III. позива упутиће се на Градиштански одсек у састав свога пука. Делови 11. кадровског пука из с. Средњева упућују се у с. Д. Крушевицу. Једна чета Градиштанског одсека биће у близини Брњице ради заштите правца Брњица – долина Пека; 2. батаљон 9. пука I. позива је у Речици, дајући само ноћу по једну чету за појачање предстража на фронту: Рам – Затоње; остатак 9. пука I. позива је у с. Сираково, Берање, Баре – Касидол, по потреби и у село Мијајиловац; 1. батерија Дунавског пољског артилериског пука је у с. Затоње или Бискупље, са унапред припремљеним положајем за фланкирање непријатељске обале ка Базјашу и ка Дивичу; 2. батерија Дунавског пољског артилериског пука је у с. Братинац. Покрети ће се извршити ноћу 29./30. овог месеца и у највећој тајности“.