Септембар 1915, Распоред I. армије и Ужичког одреда

Распоред I. армије

Дунавска дивизија II. позива. Обезбеђује гранични фронт од с. Ушћа на Сави па до утока Јадра у оваквом распореду: Обезбеђујући део: Посавски одред: 8. пешад. пук II. позива; вод коњице; 1. пољска брзометна батерија и 3. и 4. позициска Дебанжова батерија, осматра и осигурава део граничног фронта од ушћа р. Вукодраже до карауле на путу с. Причиновић – обала Саве. Мачвански одред: 9. пешад. пук II. позива; вод коњице; 1 Дебанжова брдска батерија и 2. позициска пољска батерија, осматра и осигурава део граничног фронта од пута Причиновић – Савска обала до утока Јадра. Главнина дивизије: Коњички дивизион у Богатићу. 7. пешад. пук I. позива код села Лојанице. 6. пешад. пук III. позива у селу Брдарици. Дунавски артилериски пук II. позива. Штаб пука је у с. Брдарице; штаб дивизиона и 2 батерије у селу Крнуле. Од пионирског полубатаљона – штаб полубатаљона је у Коцељеву, једна чета је на раду пута Шабац – Коцељево и једна у Матејевцу на раду. Болничарска чета је у с. Лојанице. Штаб дивизије је у с. Владимирци. Остали делови ешелонирани су на простору Вел. Бошњак – Гола Глава – Бранковина.
Моравска дивизија II. позива. Обезбеђујући део: Јадрански одред: 1 батаљон, 2. пољска брзометна батерија, 2 митраљеза и одељење коњаника, обезбеђује гранични фронт од испод Љешнице до Бајића колибе. Гучевски одред: 1 батаљон, 2 митраљеза, 1 пољска брзометна батерија и одељење коњаника на одсеку од Бајића колибе до Боринске реке. 2. Данглисова брдска батерија на Крајишницима у главнини код Лознице. Оба ова одреда даје 1. пешад. пук II. позива, а остатак пука – 2 батаљона – у главнини је код Брезјака. Крупањски одред: 1 батаљон, 2 пољска брзометна топа, 2 митраљеза и одељење коњаника обезбеђује гранични фронт од Боринске реке. Узовнички одред: 1 батаљон, 2 митраљеза, 2 пољска брзометна топа и одељење коњаника, обезбеђује гранични фронт од Боринске реке до Грачанице. Оба ова одреда Крупањски и Узовнички даје 3. пешад. пук II. позива, а остатак пука је – 2 батаљона – у Крупњу. Љубовиђски одред: 1 батаљон, 1 Крупова пољска брзометна батерија, 2 митраљеза и одељење коњаника, обезбеђује гранични фронт од реке Грачанице до Трешњице. Овај одред даје 2. пешад. пук II. позива. Остатак пука од 2 ½ батаљона је у Пецкој, а 2 чете код Осечине и Каменице на поправци пута. Главнина и остали делови дивизије: Моравски пољски артилериски пук II. позива. Штаб пука и једна батерија 1. дивизиона је у Завлаци, а једна батерија 2. дивизиона је у Белој Цркви. Коњички ескадрон је код Беле Цркве. Пионирски полубатаљон. Штаб и 1. чета је у Каменици а 2. чета у Осечини. Болничарска чета је у Завлаци. Штаб дивизије је у Белој Цркви. Остали делови распоређени су у Завлаци, Белој Цркви, Пецкој и даље уназад до Осечине и Причевића.
Армиске јединице и установе: 2. телеграфско одељење са етапном секцијом и Марконијевом бежичном станицом је у Ваљеву. 3. одељење резервне мунициске колоне је у с. Дивци. Одељење интендантског воза у Ваљеву. Етапна команда у с. Каменици. Штаб армије је у Ваљеву. Ново израђени мостовни трен јужно од Осечине. Примедба: Под командом ове армије налази се и одред руских поморских минера.

Распоред Ужичког одреда

2. прекобројни пешад. пук III. позива са 2 брдска и 2 пољска Дебанжова топа држи фронт од ушћа Трешњице у Дрину до Дервенте. Резерва одсека је на Кику. 4. кадровски пешад. пук са 4 брдска Дебанжова и 2 пољска Крупова топа, држи фронт ушће Бруснице до јужно од Вишеграда. Резерва одсека је на Гостиљу. Доњовасојевићска бригада, са 2 брдска и 6 пољских Дебанжових топова држи фронт од Вишеграда до ушћа Лима. Резерва одсека је на Дринском. 4. пешад. пук III. позива је у одредској резерви на простору Кадињача – Дубци.
30. септембра. Командант II. армије – Врховној команди, ОБр. 8430: „Због тога што утврђивање положаја за одбрану Пирота није довршено и има још доста да се ради а отвор Нишавске долине био запречен само са неколико рђаво постављених стрељачких ровова, распоредио сам Моравску дивизију I. позива и Тимочку дивизију I. позива на одсеке за довршење овог посла и евентуалну одбрану ових одсека поред заштите границе и то: Моравску дивизију I. позива: Од Нишаве преко Дренове Главе – Сињоглавске чуке – Стола – Густог Рида – (речица Мурговица). Тимочку дивизију I. позива: Од Нишаве преко Пистарца – Вичја – Страшне чуке и даље до планинског ланца Миџор – Бабин зуб – Брезовачка чука. Сем овога 13. пешад. пук I. позива утврђује Калну, а један батаљон 15. пешад. пука I. позива утврђује Тумбу и Таламбас. Ово јављам ради тога, да се има у виду, те да се евентуална наређења за покрет издају тако благовремено, да се дивизије могу прикупити за њихов задатак, јер за њихово прикупљање потребан је готово цео дан“.

Слични чланци: