Сандс Флора

Сандс Флора
Сандс Флора

 

 

име: Флора
презиме: Сандс
име оца:
место: Недер Попитом
општина: Јоркшир
година рођења: 1876.
година смрти: 1956.
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988, „Новости“

 

Флора Сандерсен је Шкотланђанка – добровољац у српској војсци. Ратовала је у Другом пешадијском – Гвозденом пуку и била је интимна другарица Милунке Савић. Оне су дуго времена после другог светског рата посећивале једна другу и подсећале се на ратне успомене.

Сандерсонова је витез Карађорђеве звезде са мачевима и једина жена официр српске војске. Она и Милунка биле су понос нашег најбољег пука.

Нема тачних података до када је Флора живела, али је и после другог светског рата посећивала Београд и у њему Милунку Савић.

Допуњено за потребе сајта

Флора Сандс (22. јануар 1876. – 24. новембар 1956.) била је британска болничарка, а касније и једина жена официр српске војске за време Првог светског рата. Одликована је са седам медаља.

Рођена је у малом месту Недер Попитон у Јоркширу 1876. године. У младости је учила да јаше, пуца из ватреног оружја и вози аутомобил. Радила је као секретарица. Уочи Првог светског рата завршила је курс за болничарке.

Током Другог светског рата живела је у Београду, на Пашином брду, у Улици господара Вучића 91. После рата је отишла за Енглеску.

Извор „Новости“:

Само осам дана пошто је објављен рат између Велике Британије и Немачке, 12. августа 1914. године, група болничарки окупила се на перону железничке станице Черинг крос. Међу њима је била и Флора Сендс (1876-1956), тридесетосмогодишња Енглескиња која је говорила с меким ирским нагласком. Кад је чула вест да је Британија ступила у рат, сместа је оставила друштво, села у свој француски тркачки аутомобил и нашла се у непрегледном реду жена које су грозничаво тражиле ратне послове пред седиштем британског Црвеног крста у Лондону…

Овако почиње прича о легендарној Флори Сендс која се јуначки борила на страни српске војске у Првом светском рату. Њену биографију описала је Луиз Милер у роману “Наш брат – живот капетана Флоре Сендс”, који је објавила “Лагуна” у преводу Ненада Дропулића.

– Била је јединствена појава, отелотворење независне, отворене и одлучне “нове жене”. Она је једина жена са Запада која се са пушком у руци борила као војник у српској војсци, и као војник уопште у Првом светском рату. У активној служби стигла је до чина поручника, а у резерви је унапређивана још два пута, до капетана прве класе – каже за “Новости” Луиз Милер, која је недавно била гост Београда.

У Србији је, подсећа наша саговорница, било жена-војника Српкиња, али Флора је једина припадница западних земаља савезника која се на фронту борила са пушком у руци.

Сандс Флора
Сандс Флора

– Пре тога је била болничарка. Ступила је у Гвоздени пук “Књаз Михаило”, Моравске дивизије, у новембру 1915. године, као војник, борац. Баш у време када је почела велика немачка офанзива и када је српска војска кренула да се повлачи ка југу. Ратовала је углавном на бугарском фронту, и у једној од многих битака за град Битољ, тешко је рањена од бугарске гранате. После оздрављења, вратила се у војску и остала, борила се све време рата, одликована је Карађорђевом звездом и била је веома позната у своје време у читавом свету. О њеним подвизима писали су “Њујорк тајмс”, лондонски “Тајмс”, њена слика излазила је на насловним странама у Србији и широм света – каже Милер.

Београд је храброј Енглескињи пре неколико година дао улицу на Дедињу, о њој је снимљено неколико документарних филмова, али, нажалост, по речима ауторке, Флора полако почиње да пада у заборав у Великој Британији.

– Мада морам да нагласим, пошто је била љубитељ добре капљице, сасвим прикладно постоји један паб у сумњивом делу Лондона који носи њено име. Велика Британија је склона да памти велике битке у којима су Британци доживели велике губитке на западном фронту, пре свега битку на Соми, наравно, али Флора и све те многобројне, племените жене које су на било који начин радиле у Србији за време Првог светског рата, углавном су заборављене. Британско памћење је прилично кратко. Мислим и надам се да већ оно што се догодило деведесетих година у Србији полако почиње да се заборавља, а прича о Србији у Првом светском рату већ је одавно заборављена, нажалост. У Србији није потребно говорити о томе, то је као продавати снег Ескимима. Срби знају причу о својој земљи у том рату, али ми је било драго што могу да представим Флорин лик новим Британцима, и неку врсту историје Србије, јер ова књига је и једно и друго – каже Милер.

Флора, као ни остале жене које су дошле у ратом погођену Србију 1914. и 1915, није ништа знала о нашој земљи. У Енглеској се, каже наша саговорница, једино знало за убиство краља Александра Обреновића 1903. године.

– То им је можда дало неку почетну слику о томе шта може у Србији да им се деси, међутим, уопште није било тако. Биле су веома топло дочекане и прихваћене. Србија није имала тај луксуз да одбије било чију помоћ. Свако ко је дошао био је добродошао, поготову те прилично одлучне Енглескиње, које су знале шта хоће и нису уопште прихватале “не” као одговор. Срби су били прилично запањени кад су их видели, а и оне су биле запањене земљом, међутим, доживеле су изузетно гостопримство. Флора је после рата остала да живи у Србији, у Београду, научила да говори српски течно и Србија је заиста постала њена друга домовина. Веома добро је упознала Србе, на неки начин и постала Српкиња. Заволела је Србију. Овде се и удала, за белог Руса Јурија Јуденича – прича Милер.

Када су Немци 1941. напали тадашњу Југославију, Флора се као официр у резерви, иако је прешла старосну границу за регрутацију, добровољно пријавила да се бори у Југословенској краљевској војсци. Крај другог светског рата Флори је донео тешке дане.
– Непосредно после ослобођења Београда, комунисти су били веома агресивни, то није био онај благи Титов комунизам који се развио касније. У оквиру новог режима и система, многи људи су напредовали тако што су пријављивали једни друге тајној полицији. Упркос томе што се храбро борила против Немаца и против Бугара, у Првом, против нациста у Другом рату, партизани су били превише за њу, тако да је била приморана да напусти Београд, у фебруару 1945, и врати се у Енглеску, после тридесет година живота у Србији. Имала је 69 година, било јој је веома тешко. И многе друге жене које су дошле, удале се за Србе и живеле овде, прилично су страдале у то време – каже ауторка.

Флора више никада није дошла у Србију, али, каже наша саговорница, неке српске традиције однела је у Велику Британију:

– Прилично је запањивала своју племениту породицу, бацајући и разбијајући чаше у камин, после здравице!

Слични чланци:

Маричић Андрија

Маричић Андрија

Андријина чета борила се на положајима око Шапца, па се после вратила на Кривају ка Церу. На Преображење заметнула се љута борба. Андрија је гледао својим очима како умиру његови рођаци, суседи и сељаци, његови најбољи другови.

Прочитај више »