Симовић Душан

Симовић Душан
Симовић Душан

 

 

име: Душан
презиме: Симовић
име оца:
место: Београд, рођен у Крагујевцу
општина: Београд
година рођења: 1882.
година смрти: 1962.
извор података: “Витезови Карађорђеве звезде са мачевима“ Томислав С. Влаховић, 1988.

 

Симовић је ваздухопловни ђенерал. Један је од главних организатора рушења пакта који је влада Цветковић-Мачек са кнезом Павлом на челу потписала са силама осовине Рим-Берлин-Токио. Тада је оборена влада Цветковић-Мачек а за предсеника владе изабран је ђенерал и витез Душан Симовић.

Ђенерал Душан је као пилот успео да пребегне за Каиро а затим за Лондон где је дуго живео. Пред смрт је дошао у домовину. Написао је опширне мемоаре који су код нас објављени и о њему има доста података.

Симовић је двоструки витез официрског ордена Карађорђеве звезде са мачевима.

Додатни подаци преузети са википедије:

Душан Симовић (Крагујевац, 28. октобар 1882. – Београд, 26. август 1962.) је био армијски генерал Војске Краљевине Југославије, начелник Главног генералштаба а после државног удара којим је збачена пронемачка влада и проглашења краља Петра II Карађорђевића за пунолетног постао је председник Министарског савета Краљевине Југославије.

Рођен је 28. октобра 1882. у Крагујевцу.

Основну школу и два разреда гимназије је завршио у родном граду. Још као гимназијалац доста се интересовао за војне ствари и војнички позив. Због свог великог интересовања за војна питања, напушта гимназију и уписује војну академију у Београдy. Војну академију је завршио 1900. године, када је произведен у чин артиљеријског потпоручника. Вишу школу Војне академије завршио је 1905, а генералштабну припрему 1912. године.

У балканским ратовима 1912-1913 и Првом светском рату 1914—1918. показао се као одличан официр и у чин генералштабног мајора унапређен је 1913, а потпуковника 1915. године. На Солунском фронту је био командант Седмог пешадијског пука. Но, још на Солунском фронту, Симовић се интересовао за ваздухопловство и против-ваздушну одбрану. Сваким даном се све више занимао за радове Михаила Петровића, читајући његове извештаје у балканским ратовима, као и његове студије о ваздухопловству. Тако се преломио и одлучио да се после рата посвети ваздухопловству. Године 1918. одређен је за делегата Српске владе и Врховне команде код Народног вијећа Словенаца, Хрвата и Срба у Загребу. У периоду до почетка другог рата, посвећује се искључиво ваздухопловству.

Главнокомандујући ваздухопловних снага постаје 1936. и на том положају остаје све до 1938. када га је заменио генерал Милутин Недић. У међувремену, чин ваздухопловног генерала добија јануара 1938, а већ маја исте године постаје начелник Главног генералштаба све до 1940. године. На положају начелника Главног генералштаба је наследио генерала Милутина Недића. Као начелник Главног генералштаба, залагао се за то да се у случају Немачког напада на Југославију пружи отпор који ће трајати све док се и савезници не придруже југословенској војсци, а у случају неуспеха да се војска повуче према Грчкој и тиме створи нови Солунски фронт. Оваква његова размишљања нису прихваћена, па је априла 1940. морао дужност начелника да преда генералу Петру Косићу.

Активно је пратио ток збивања, а када је потписано приступање Југославије Тројном пакту, узео је учешћа, заједно са бригадним генералом Боривојем Мирковићем, пуковником Драгутином Савићем, ваздухопловним пуковником Стјепаном Буразовићем, генералштабним пуковником Миодрагом Лазићем и другим официрима у завери против владе Драгише Цветковића.

Кад је завршен војни пуч и срушено намесништво кнеза Павла, Симовић је изабран за новог председника владе, а поред тога припала му је и дужност начелника генералштаба по други пут. Но, Симовић није имао много времена да припреми војску за предстојећи рат. На дан венчања његове ћерке, Немци су напали Југославију 6. априла 1941. Симовић, као председник владе, и начелник генералштаба у Априлском рату имао је много проблема. Прво долази до издајства на фронту, а затим до распада владе, јер су неколицина министра, проосовински оријентисаних, поднела оставке. Симовић се са својом владом налази у Црној Гори, у Никшићу, где је 13. априла 1941. одржана последња седница владе пред одлазак из земље.

Симовић је поднео краљу Петру II оставку на место шефа Генералштаба и предложио за то место армијског генерала Данила Калафатовића, тадашњег команданта позадине, који ће потписати капитулацију. Симовић одлази из земље 15. априла заједно са својом женом и братом. После дочека на аеродрому „Агренион“ у Атини, енглеским авионом одлази у Лондон.

Убрзо, међутим, Симовић је показао своју политичку неспособност. Није веровао професионалним политичарима, покушао је да искористи своју популарност стечену у пучу да формира владу од оних особа које изабере током рата. Чим је стигао у Лондон, влада је покушала да се реорганизује тако што би задржала главне министарске портфеље и смањила број министара. Министар спољних послова Момчило Нинчић и други српски министри су критиковали Симовићеву ауторитарност, коју је покушао да сагради захваљујући хрватским и словеначким министрима, да би затим почео да критикује Хрвате. Политичари су се, упркос својим разликама, на крају ујединили против Симовића. Међутим, због његове популарности у то време, одлучили су да не захтевају отворено његову смену код краља. Симовић је такође имао већинску подршку официра који су емигрирали после инвазије сила Осовине на Југославију. У међувремену, британске службе које су биле у већим контакту са Југословенима су ускоро оценили слабост кабинета и унутрашње разлике. Већ почетком јесени Британци су показали разочарење у рад југословенске владе, коју су сматрали „слабом, подељеном, тешком, тврдоглавом, уображеном и необавештеном, непредусретљивом“.

До октобра 1941, југословенска влада није добијала вести о ситуацији на Балкану, где је у лето 1941. Комунистичка партија Југославије подигла устанак против немачке окупације. Утицај Симовићеве владе на оно што се десило у Југославији је био никакав. Током лета, влада је почела да прима појединачне извештаје о покрету отпора пуковника Драгољуба Михаиловића и британска и југословенска пропаганда су га убрзо претвориле у легенду. Још једна криза у којој влада била укључена и која је подривала њен углед код савезника била је Каирска афера, која је избила због ривалства старијих официра бликсих Симовићу и генералу Бори Мирковићу и млађих официра и министра двора Радоја Кнежевића око контроле оно мало југословенске војске која је побегла из земље са владом.

Михаиловић је за политичаре био идеална замена за Симовића: војни херој који није могао да се меша у државне послове као Симовић у Лондону. Официри који су се противили, Симовић и српски политичари су брзо пружили подршку Михаиловићу, што је убрзало пад премијера Симовића. Симовићев кабинет је био веома разједињен и политичари су се противили Симовићу. Крајем 1941. они су поднели писмо краљу Петру оптуживши Симовића за неспособност, групно поднели оставке, па је краљ Петар сменио Симовића 10. јануара 1942.

Пензионисан је 11. јануара 1943. године. У иностранству се определио за НОП, враћа се у Београд 1945. и учествује као сведок на суђењу Дражи Михаиловићу 1946. године.

Као војни писац објавио је велики број књига и радова. Носилац је више одликовања, а за заслуге у ратовима Србије добио је два пута Карађорђеву звезду са мачевима четвртог стерпена.

У Београду је остао до своје смрти. За живота је био ожењен Станом, ћерком Милорада Тадића, апотекара из Ваљева, и Фросине, домаћице. Имали су сина и ћерку.

Слични чланци:

Скоковић Василије

Скоковић Василије

Ни сам не знам у колико сам битака учествовао. Ко би се тога сећао после толико година. А ја сам био војник по струци, завршио сам подофицирску школу и догурао сам до капетана прве класе.

Прочитај више »